A jobboldali, horvát Dnevno lapban április elején megjelent levél – amiben a jelenleg börtönben ülő, egykori horvát kormányfő fejtette ki, miért tartja magát egy kirakatper áldozatának – széleskörű visszhangra talált déli szomszédunk közvéleményében. Politikai körökből és az igazságügyi berkekből is olyan információk szivárogtak, hogy a horvát baloldal nemrég némileg háttérbe szorult meghatározó politikusa, Slavko Linić – aki Sanader elsőfokú tárgyalása alatt pénzügyminiszter volt– azon ügyködött, hogy az állítólag vesztegetéssel megszerzett ötmillió euró maradjon a per koronatanúja, Robert Ježić számláján.
Robert Ježić - az enyveskezű koronatanú
Ježiċ állítása szerint a pénzt ő maga vette át Sanader részére. (A horvát nagyvállalkozó Ježiċnek egy vádalku keretében alapos oka volt saját magát is bűnrészességgel vádolni, mert ettől az ügytől függetlenül, súlyos korrupciós eljárások folytak vele szemben.) A pénz horvát államnak történő visszafizetésére azonban a mai napig nem került sor, holott Ježiċ arra a bíróságon kötelezettséget vállalt.
Sanader első fokon komoly börtönbüntetést, 10 évet kapott. Azt viszont senki sem feszegeti, vajon miért nem fizette be Ježiċ a horvát költségvetésnek az ominózus ötmillió eurót a mai napig, holott erre már két és fél éve kötelezte a bíróság.
A horvát Dnevno napilap publicistája, Ratko Marijanović szerint ezek után azon sincs mit csodálkozni, hogy az akkori legfőbb ügyész, Mladen Bajić emberei, és az elsőfokon eljáró bíró, Ivan Turudić miért söpörték le a védelem tanújának, a magyar Fazakas Imrének a tanúvallomását a perben. Fazakas ugyanis azt vallotta, hogy valóban fizettek ötmillió eurót, de kifejezetten Robert Ježić cégének – nem Sanadernek akarták eljuttatni az összeget, amihez a MOL-nak egyébként semmi köze – éspedig azért, hogy Ježić lobbizzon Fazakas üzlettársának, bizonyos Mihail Gucerijevnek, a Rusznyeft tulajdonosának, hogy a Barátság kőolajvezetékhez kapcsolódó tárolókat építhessenek Dalmáciában, Krk szigetén és, hogy horvát állami megbízásokat kapjanak.
Az ügyész szerint Fazakas hazudott, a bíró sem fogadta el bizonyítékként ezt a vallomást. Az akkori horvát főügyész és az eljáró bíró azóta alkotmánybírói kinevezésére vár…
Akár a MOL is benne lehet a vesztegetésben, de az eddigi bizonyítékok alapján ez nem áll meg
Különös tekintettel arra, hogy az állítólagos kenőpénz útjának a feltérképezésére tett védői bizonyítási indítványt a bíróság elutasította. Ellenben a Dnevno újságíróinak a forrása arról beszélt, hogy Slavko Linić még pénzügyminiszterként, és befolyásos, veterán szocialista politikusként mindent megtett annak érdekében, hogy évtizedeken át közeli barátja, a koronatanú Robert Ježić Dioki nevű cégbirodalmához csöpögjön vissza az ötmillió euró; tekintettel arra, hogy a horvát költségvetéshez a mai napig nem folyt be, úgy tűnik sikerrel.
A horvát igazságszolgáltatás részéről súlyos mulasztás, amiért nem tárták fel a pénz mozgását, hogy valóban tisztán lehessen látni: vajon a Mol vesztegette meg Sanadert bűnsegédjén, Ježićen keresztül, vagy sem. Pláne, hogy súlyos börtönéveket szabtak ki ezért a meglehetősen pongyolán bizonyított ügyletért.
„Ha Slavko Linić a barátod, akkor ötmillió euró sem sok pénz” – vonja le a keserű tanulságot Ratko Marijanović,a Dnevno újságírója.
A horvát jobboldal legnagyobb pártja, a Sanader által is korábban vetett HDZ napjainkra ismét megerősödött. Élén azzal a Tomislav Karmarkoval, aki annak idején belügyminiszterként vett részt Ivo Sanader büntetőügyében. A jelenleg regnáló baloldal sem állíthatja, hogy sikeresen lezajlott a horvát antikorrupciós offenzíva, hisz ők is adósak maradtak például a volt pénzügyminiszter, Slavko Linić kétes ügyeinek a feltárásával. Úgy tűnik, hogy a szomszédban sem egyszerű a kulisszák mögé bepillantani.