Miután Magyarország végleg lezárta a zömében szíriai, afgán és pakisztáni menekülthullám elől a Szerbiával határos 150 kilométeres déli határát, immár Horvátország is alternatív útvonal a háborús menekülteknek és a jobb életben reménykedő migránsoknak.
A tanácstalanul bolyongó embertömegnek azt tanácsolják mind a szerb-, mind a magyar rendőrök, hogy vagy menjenek vissza Szerbiába, majd ha mindenáron Németország, Svédország, vagy más nyugat-európai célpont felé folytatnák az útjukat, akkor Szerbiából vágjanak neki Horvátországon és Szlovénián keresztül.
Menekülteket segítő Facebook-csoportok, mint például az Avoid Hungary (Kerüld ki Magyarországot) Migration News, vagy a Help the Refugees in Macedonia oldalain a horvát nyomvonalat jelölő térképek jelentek meg.
Egyben azonban olyan térképeket és figyelmeztető ábrákat is közzétettek, amelyek a 20 évvel ezelőtti délszláv háborúban telepített, ám azóta is éles veszélyt jelentő aknamezőkre hívják fel a figyelmet.
"Sok sikert kívánnak" az illegális határátlépőknek, egyben felhívják a figyelmet,
hogy a szerb-horvát határon mintegy ötvenezer taposóakna vár rájuk.
Tekintettel arra, hogy a menekültek útja Szlavónián át vezet, ahol főképp a Duna és a Dráva holtágainál, például a Kopácsi-rét madárrezervátumnál is veszélyesek az aknamezők.
Mindez az egyébként is komoly kockázatot vállaló menekülteket azonban valószínűleg nem fogja elriasztani. Hiszen a háborús övezeteket és a kilátástalan nyomort hátrahagyva tömegesen vágnak olyan lélekvesztőkön is útnak a Földközi-tengeren, amelyeken még a Velencei-tóra sem merészkednénk ki. A horvát aknamezőkben rejlő veszély is valós, ezt mi sem példázza jobban, mint a napokban taposóakna-hatástalanítás közben meghalt egy tűzszerész.
Emellett a horvát állami szervek is vélhetően mindent megtesznek, hogy a menekültek ne kavarodjanak aknamezőre, hiszen a horvát kormány a "humánus, jó EU-tanuló" szerepét választotta a magyar apparátus a "keményen védjük a határt, nem érdekelnek az egyéni sorsok"-politikájával szemben. De persze még az elején tartanak az inváziónak, alig néhány menekült szelte át a horvát kukoricásokat, dinamikusan változhat a helyzet.
Horvátországban nincs menekültellenes hisztéria
A miniszterelnöki – és többé-kevésbé az összes politikusi –, nyilatkozatot a tárgyban a humánum vezérli.
"20 éve még közülünk is sokan menekültsorsra kárhoztattak, jól tudjuk, hogy milyen ez. Mi nem fogunk kerítést emelni és elfogadjuk az uniós kvótát. A Horvátországnak kijelölt néhány ezer embert be tudjuk fogadni." – jelentette ki Zoran Milanović miniszterelenök.
Persze a puding próbája az evés és a horvátok is jól tudják, hogy Görögországot, Macedóniát és Szerbiát is megviselte a migránsok inváziója, majd kiderül, hogy miképp alakul a roham kezelése.
Egyelőre azonban Melissa Fleming, az Egyesült Nemzetek Menekültügyi Főbiztosa Hivatalának (UNHCR) a szóvivője is a Horvátországon és Szlovénián át vezető útvonalat javasolja.
A horvát államelnök-asszony azonban a miniszterelnökkel összehívatja a nemzetbiztonsági tanácsot
Ugyan (legalábbis egyelőre) Horvátországban nincs menekültellenes hangulat, azonban a baloldali kormányfő és a jobobldali államelnök pártérdekből hasonlóan kampányolhatnak menekült-ügyben, mint Ausztriában.
Bejön Orbán taktikája? Kikerülik Magyarországot a menekültek?
Pillanatnyilag úgy tűnik, hogy igen. hiszen Szerbia déli részén, a Macedóniából átért menekültek egyik gyűjtőpontján, Preševón immár nem a magyar határhoz, hanem Šidre, a kevés szárazföldi szerb-horvát határátlépőre viszik (a Duna a határfolyó a leghosszabb szakaszon). Húsz autóbusz tegnap már el is indult "Šid" és "Croatia" felirattal.
Az első hullámmal, ma reggel fél kilenc körül vagy százan már meg is érkeztek, akiket horvát rendőrségi kisbuszokkal szállítottak el regisztrálni.
Az utolsó 100 komment: