Mladen Bajić horvát legfőbb ügyész hosszú karrierjének egyik titka, hogy befolyásos politikusokat és a sajtót mindig jó érzékkel látja el titkos, belső információkkal. Ráadásul éppen folyamatban lévő, nagy horderejű korrupciós ügyekben.
Mladen Bajić horvát főügyész - Forrás: DORH
Fordított esetben – vagyis amikor az oknyomozástól nem ódzkodó horvát újságírók felfednek egyet s mást a főügyész szivárogatásainak a részleteiről –, merőben más a leányzó fekvése. Ami a jogállamiságot érintő, talán legfájóbb fricska, mint arról újabban az egyik legnagyobb horvát internetes hírportál, az Index.hr is beszámolt: "Minden egyes alkalommal, ha felmerül, hogy ő, mint legfőbb ügyész a horvát büntetőtörvénykönyv 351. § ütközően, szolgálati titkot ad ki, nem vele szemben indul eljárás, hanem az aktuális belügyminiszter, jelen esetben Ranko Ostojić nyomozást indít az újságírókat informáló, tőle független tippadó forrásokkal szemben."
A "Júdás-művelet"
A beszédes fedőnevű nyomozói akcióban a horvát ügyészség speciális, antikorrupciós és szervezett bűnözés elleni részlege, az USKOK az újságírókat informáló források ellen részben saját kádereivel nyomozott, részben a rendőrséggel nyomoztatott.
Ksenija Pavić, az USKOK igazgató-helyettes asszonya a horvát sajtó széles szegmensét felölelő, online és nyomtatott kiadásban is megjelenő lapokban lehozott cikkek informátorai ellen rendelt el nyomozást.
A legnagyobb, országos horvát médiumok (Večernjem list, Jutarnji List, Globus, Nacional, Vjesnik, Novi list) tucatnyi cikkével kapcsolatban folyt büntetőeljárás. A speciális antikorrupciós ügyészségi nyomozók és a rendőrök a titkos informátorokat keresték. Az ominózus Júdás-művelet 2011 februárjában indult. A horvát belügyminiszter azóta is adós a válaszadással, vajon miképp zárultak a nyomozások, sikerült-e felfedni, hogy kik súgnak a nyomozóhatóságon belül a sajtónak.
A legnagyobb halról, Mladen Bajić legfőbb ügyészről több sajtótájékoztatón is kijelentette a belügyminiszter, hogy egyetlen egy alkalommal sem nyert bizonyítást az érintettsége a szivárogtatásokban. Mivel túl sok a kérdőjel és a sajtó által már nyilvánosságra hozott, a legfőbb ügyész szivárogtatását alátámasztó irat, a belügyminiszter (némileg maszatolva) kifejtette a gyanúját, hogy szerinte sok dokumentum eltűnt.
Arra azonban, hogy akkor mit tártak fel a Júdás-művelet során, nem adott választ.
"A belügyminiszter a sajtótájékoztatókon hazudik"
Állapította meg sommásan Gordan Malić, az Index.hr újságírója, nem is alaptalanul. A Júdás-művelet ugyanis nem kapott szigorúan titkos minősítést, így a sajtó is részleges betekintést nyerhetett az iratokba. Egyértelműen kiderült, hogy a legfőbb ügyész folyamatosan állt kapcsolatban hivatali titkokat felfedő újságírókkal, szerkesztőkkel, kiadókkal, sőt még a médiumok futáraival is.
A Júdás-művelet jelentésében ugyanis szerepel, hogy elsősorban a Jutarnji List napilapban és internetes hírportálon megjelent, kiszivárogtatott információkat tartalmazó cikkek, valamint a legfőbb ügyész és a médium kiadója, főszerkesztője, illetve e cikkeket többnyire jegyző újságíró telekommunikációs kapcsolattartásából az következik, hogy maga Bajić súgott az újságnak. A bikkfangos rendőrnyelv a "telekommunikációs kapcsolattartás" alatt elsősorban a mobilhívásokat és az SMS-eket érti. Néhány elcsípett SMS nyilvánosságra is került. (A Jutarnjit, az egyik legnagyobb példányszámú horvátországi nyomtatott újságot és egyben a piacvezetők közé tartozó hírportált a horvátok gúnyosan egyéként is Bajić kedvenc médiumaként emlegetik, hiszen ott jelennek meg többnyire először a bennfentes, nyomozati információk.)
Akit azért fizettek, hogy ne énekeljen a kampányban
Ivo Sanader, jelenleg börtönben ülő volt horvát kormányfő ellen annyi korrupciós ügyben folyik eljárás, hogy egyszerűbb azokat számba venni, amelyekben nem szerepel. A jobboldali HDZ egykori első emberével és a pártjával kapcsolatban az egyik legbizarrabb vád, hogy a szélsőjobboldali énekesnek, Marko Perković, alias Thompsonnak azért fizettek (nem is keveset), hogy ne lépjen fel a HDZ 2007-es választási kampánya idején. Ugyanis attól tartottak, hogy a mérsékeltebb szavazókat a koncertjein olykor a szerbek leölésére buzdító "előadóművész" elriasztaná a jobboldali gyűjtőpárttól. Thompson a kampánydalolásból való kimaradásért állítólag 516 ezer eurót kapott.
Akkoriban bizonyos Mladen Barišić volt a HDZ pénztárosa és egyben a horvát vámszervek igazgatója. 2010-ben letartóztatták. A vádak szerint a HDZ feketakasszájával kapcsolatos visszaélések legfőbb végrehajtó embere.
A visszaélések jelentős részét beismerte. Az, hogy mindezzel a saját bőrét menti akár egy vádalku keretében és a főbűnöket az immár szabadon bármivel vádolható, minden balhét vele elvitethető, egykori miniszterelnökre, Ivo Sanaderre hárítja, még nem tisztázott. Nem ő az első, aki így jár el, de hogy kiderül-e a teljes igazság valaha is ezekben a szövevényes, korrupciós ügyekben, az még a jövő zenéje.
2011 január 14-én az USKOK által lefolytatott, szigorúan titkos kihallgatáson Barišić pártpénztárnok vallott arról, hogy rá hárult az énekes megvesztegetése.
2011. január 20-án jelent meg a Jutarnjiban a bombahír: „Barišić: »A saját irodámban, a vám központjában vesztegettem meg Thompsont 516 ezer euróval«”.
A nyomozás akkori fázisában még szó sem lehetett arról, hogy mindezt nyilvánosságra hozzák. A Júdás-művelet jelentésében azonban az szerepel, hogy a legfőbb ügyész és a bennfentes hírt nyilvánosságra hozó Jutarnji List akkori főszerkesztője, Mladen Pleše 2011 január 13-án és 14-én, valamint közvetlenül a cikk megjelenése előtt 17-én 18-án és 19-én is "intenzív telekommunikációs kapcsolatban" álltak.
Mladen Bajić legfőbb ügyésznek azokban a napokban még egy érdekes vendége volt. Bizonyos Ratko Maček, aki a 2007-es horvát választási kampányban Ivo Sanader, a később nyertes párt miniszterelnökjelöltjének volt a kampányfőnöke. Mivel az énekes megvesztegetése a FIMI-MEDIA-ügyként elhíresült piszkos kampányfinanszírozási eset része, ezért 2013. január 18-án a legfőbb ügyész az irodájába hívatta Mačekot. A meghallgatás – mint egy nyilvánosságra hozott SMS is tanúsítja –, baráti hangvételűnek és a nyomozás szempontjából hasznosnak bizonyult. Maček délelőtt fél tizenegytől 11 utánig tárgyalt az ügyészség központjában a legfőbb ügyésszel, majd fél tizenkettő előtt, tegeződve az alábbi SMS-t küldte Bajićnak:
"Ez az az időszak, amikor Thompson egy hatalmas lakást vett a Radnički legdrágább épületében. Így már értheted, hogy honnét volt neki pénze…"
Az ominózus SMS leirata a "Júdás-művelet" rendőrségi leiratából – Forrás:Index.hr
SMS-váltások Sanaderrel
Az Index.hr oknyomozó újságírói még tavaly ősszel kiderítették, hogy Mladen Bajić legfőbb ügyész Sanader totális bukása, körözése és letartóztatása előtt is olyan SMS-eket küldött a volt kormányfőnek, amelyekben bizalmas nyomozati információkat kiadva arról győzködte, hogy még megúszhatja a büntető ügyet. 2009-ben a kormányfői posztról váratlanul lemondó Ivo Sanader az év decemberében még a HDZ tiszteletbeli elnöki tisztjének volt a birtokosa. Az első korrupciós ügy, amivel a volt kormányfőt megvádolták, a Hypo Alpe Adria Bank által folyósított kölcsönök után felvett törvénysértő jutalékok esete. Még a kilencvenes években vett fel kölcsönt a nemrég függetlenné vált horvát állam az osztrák banktól, hogy világszerte diplomáciai képviseleteknek alkalmas ingatlanokat vásárolhasson és Sanader, aki akkoriban a külügyminisztérium második embereként ténykedett, a vádak szerint a kölcsönügylet nyélbeütése fejében illegális jutalékot kapott a banktól.
"Jó reggelt. Kiváló híreim vannak. üdvözlet." – Vajon minek SMS-ezget egy ország legfőbb ügyésze egy, a kormányfői posztról lemondott politikussal, aki már csak pártja tiszteletbeli elnöke? Mindez már önmagában is elég furcsa. Persze ez az SMS vonatkozhat bármire, akár valami banális magánjellegű dologra, de nem úgy azt ezt követő mobil üzenet, amiben már konkrétumok szerepeltek, éspedig arról, hogy nem a Hypo Bank ügyben puhatolóznak, hanem egy másik eljárásban.
Mladen Bajić, a nagy túlélőművész lojalitása is véges volt. Amikor egyértelművé vált, hogy Sanader nem úszhatja meg szárazon, hiszen pártja és a kormány élén az őt követő új vezető, Jadranka Kosor tárta a nyilvánosság elé a bűnlistáját és egyben kizárták az "örökös tiszteletbeli elnököt" a pártból, a főügyész a bukott politikussal megszakított minden kapcsolatot és az ügyészség sem kímélte a továbbiakban.
Egy hosszú karrier kulisszatitkai
Mladen Bajić 11 éve, 2002-es kinevezése óta Horvátország legfőbb ügyésze. Azóta kétszer választották ujjá, míg korábban, az 1990 (formálisan 1991) óta független Horvátországban még egyetlen legfőbb ügyésznek sem hosszabbították meg a négy éves mandátumát. A legmagasabb állami szintet is behálózó, korrupciós botrányoktól visszhangzó horvát belpolitikában Bajić kinevezése óta két köztársasági elnököt, három miniszterelnököt és négy belügyminisztert "használt" el déli szomszédunk közélete.
Nyílt titok, hogy a tisztségében úgy tud ilyen hosszú ideig maradni, mert ügyes politikai érzékkel lavíroz a legtöbbször jobboldali, ám most és kinevezésekor is baloldali kormányok legerősebb emberei között. És nyilván sok fontos ember piszkos üzelmeiről tud, sőt akár dokumentumokat is tárolhat.
Az első mandátumát a jelenleg is vezető, ám Horvátország függetlensége óta csupán másodszor kormányzó, szociáldemokrata vezetésű koalíció alatt szerezte meg. Tisztségét úgy tudta fenntartani a hosszú, jobboldali időszak alatt, hogy elnyerte Ivo Sanader szimpátiáját is, akit egyébként korábbról, szülővárosából is ismert. Mindketten splitiek és csupán három év van köztük. Sanadernek jól jött, hogy a volt Jugoszláviában elkövetett háborús bűncselekményeket feltáró Hágai Nemzetközi Törvényszék akkori főügyésznőjével, Carla del Ponteval Bajić legfőbb ügyész jól együtt tudott működni, és Sanader közép felé nyitó politikája jegyében el tudta fogadtatni a horvát közvéleménnyel, hogy Ante Gotovina, nemzeti hősként ünnepelt tábornok kiadatása elkerülhetetlen.
Időközben Ante Gotovinát a Hágai Törvényszék jogerősen felmentette, míg Ivo Sanader egyelőre nem jogerős börtönbüntetését tölti, Bajić pedig megszakítás nélkül vezeti a horvát ügyészséget.