A kicsiny, a Margitsziget területének alig nyolcadát kitevő Galešnjak sziget Zadartól délre, Biograd na Moru (Tengerfehérvár) partjaitól néhány kilométerre található. A lakatlan szigetecske 2008-ban vált világszerte ismertté, amikor is a Google Earthnek köszönhetően feltárták a különleges formáját.
A magánkézben lévő sziget egyik társtulajdonosa, Tonči Jureško ebben üzleti lehetőséget látott. Ezzel nem is lenne semmi baj, és abban is van logika, amit szeretne elérni, ám a gányolt kivitelezéssel durva sebet ejtett az érintetlen természeten.
Két széles sávban lebágerezte a temészetes növényzetet és kétszázötven olajfát telepít, valamint felújítja azt a mólót, amit a nagyapja még nyolcvan éve épített.
"Olajfa-sorokat ültetek és a sziget szebb lesz, mint valaha. Már többször érdeklődtek esküvőszervezők, de semmit sem lehetett csinálni a cserjéktől. Ha a helyi önkormányzatnak van érzéke az üzlethez, akkor nemsokára itt esküvőket tartunk." – nyilatkozta a tulajdonos.
Erről az a véleményem, hogy mielőtt nekiesett volna munkagéppel, alaposabban át kellett volna gondolni a projektet. Esetleg kertészmérnökkel konzultálni, hogy miképp kellene kialakítani az esküvői helyszínt, mert ezzel a barmolással még véletlenül sem lesz szebb a sziget (pláne, hogy a különlegessége, a levegőből látható formája), mint érintetlenül.
Olvasói felhívás
A tagolt horvát tengerpart a világ egyik legszebb tegerpartja. Igény szerint írok egy nagyobb terjedelmű cikket, vagy akár cikksorozatot a horvát tengerpart szigetvilágáról. Hány szigetből áll, történelmükről (itt valóban igaz a közhely: már a régi görögök...), a lakott szigetek lakóiról, tulajdonviszonyokról, milyen áron lehet szigetet venni, mik a tulajdojosok jogai és kötelezettségei, a különleges kisebb és nagyobb szigetekről stb. Aki szeretne ilyesmiről olvasni, kérem jelezze kommentben, vagy a blog Facebook-oldalán.